Разлика помеѓу преработките на „Политичка економија“

с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 37 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q47555 (translate me))
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
Терминот '''полтичка економија''', до крајот на 19ти и почетокот на 20ти век се однесува на [[економија]](economics) во денешната смисла за зборот. Денес политичка економија има значење со кое се искажува политичкото влијание врз економијата. Но, во францускиот јазик поимот политчка економија се задржал и до денес, и денес го има значењето на [[економија]].
 
Политичката економија може да биде дефинирана како општествена наука која главно се занимава со врските помеѓу една економија и политика во една држава или регион.
 
 
{{Никулец од областа на економијата}}
 
 
[[Категорија:Политичка економија]]
{{Јавна политика}}
 
[[Категорија:Политичка економија| ]]