Земја: Разлика помеѓу преработките

Додадени 36 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
{{појаснување}}
Поимот „земја“ во македонскиот јазик ја означува:
 
* [[ПланетаЗемја (планета)|Земја]] - планета во [[Сончев систем|Сончевиот систем]],
* синоним за [[држава]],
* синоним за [[земјинаЗемјина кора]] или плодна [[почва,]]
* [[Земја (песна)|Земја]] - песна од [[Никола Вапцаров]].
 
 
{{појаснување}}