Разлика помеѓу преработките на „Дафина Зеќири“

Одземени 162 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
'''Дафина Зечќири''' позната како (Даффу) родена на 14.04.1991 Верберг во Шведска. Се вратила во Косово како обична девојка и ододма се прославила.Со сбојатасвојата прва песна таа се најде на топлистите мегју првите пеачи.Со нејзиниот убав глас и нејзиното танцуваље Дафина се смести мегју нај добрите и нај бараните пеачки во Косово. Дафи е нејзиното уметничко име. Прв пат се појавува во музичката сцена кога имала само 4 години,на свои 7 години пеела во хор во Шведска. Она беше една од нај бараните текстопици на албанската музика,оти кога имаше 10 години пишал неколку песни.Нејзиниот талент за музика и понатаму го назвива во средно музично училиште.
U kthye në Kosovë me pak fjalë dhe pa bujë, por i dhuroi dëgjuesëve hite pas hitesh. Ajo u bë pjesë e TOP listave të televizioneve dhe radiove lokale dhe në shume raste edhe i kryesonte ato. Me zërin e këndshëm, sharmin dhe paraqitjen mjaft atraktive skenike, Dafina tani radhitet ndër këngëtaret më të dashura dhe më të kërkuara në Kosovë. DUFFY'E siç identifikohet në skenën muzikore, ka kënduar që nga mosha 4 vjeçe, ndërsa në moshën 7 vjeçare ajo ka qenë anëtare e koreve të ndryshme në Suedi. Ajo mund të konsiderohet si një ndër tekstshkrueset më të talentuara të muzikës shqip, pasi që në moshën 10 vjeçare ka shkruar disa tekste këngësh. Talentin e saj për muzikë ajo e zhvillon edhe më tutje duke mbaruar shkollën e mesme për muzikë. Ambicjet e saj nuk përfundojnë këtu. Po le ti përcaktojmë në rendin kronologjik sukseset e Dafinës:
25

уредувања