Разлика помеѓу преработките на „Европска вселенска агенција“

нема опис на уредувањето
 
Научните мисии се базирани во [[ESTEC]] во [[Нордвејк]], [[Холандија]], Земјините обсерваторки мисии се во [[ESRIN]] во [[Фраскати]], [[Италија]], Мисионата контрола е во [[Европски вселенски оперативен центар|ESOC]] во [[Дармштат]], [[Германија]], и Европскиот астронаутски центар ([[Европски астронаутски центар|EAC]]), каде што се тренираат астронаутите за идните мисии е сместен во [[Келн]], [[Германија]].
 
[[Податотека:Location ESA-членки-map member countries.pngsvg|thumb|right|300px|{{legendЛегенда|#0000805B9ED7|Земји членки на ЕСА}}{{legendЛегенда|#0080FF5FB4A1|Земји членки на ЕЦС}}|]]
 
== Надворешни врски ==
* [http://ec.europa.eu/enterprise/policies/space/index_en.htm Европска вселенска стратегија
* [http://www.spacefellowship.com/News/?cat=51 Европска вселенска агенција]
 
[[Податотека:ESA-членки-map.png|thumb|right|300px|{{legend|#000080|Земји членки на ЕСА}}{{legend|#0080FF|Земји членки на ЕЦС}}|]]
{{Commons}}
{{НВП}}
Анонимен корисник