Разлика помеѓу преработките на „Европска вселенска агенција“

нема опис на уредувањето
с
|liststyle = padding: 6px 0; background-color: none; text-align: left;
|framestyle = line-height: 2.0em; border: none; padding: 0;
|title = 2122 држава
|{{flag|Austria}}
|{{flag|Belgium}}
|{{flag|Germany}}
|{{flag|Greece}}
|{{flag|Hungary}}
|{{flag|Ireland}}
|{{flag|Italy}}
|веб-сајт= [http://www.esa.int/ www.esa.int]
}}
'''Европска вселенска агенција''' или '''ЕСА''' ({{lang-en|European Space Agency}} или ''ESA''), е основана во [[1974]] и е меѓувладина организација која е посветена на истражувања во вселената. Со неа раководат 1722 [[Европа|европски]] држави. Главниот штаб се наоѓа во [[Париз]], [[Франција]].
Има вкупен буџет од 2,9 милијарди [[Евро|€]].
 
Анонимен корисник