Разлика помеѓу преработките на „Придавка“

Додадени 37 бајти ,  пред 5 години
с
Отстрането уредувањето на 213.135.184.30 (разговор), вратено на последната верзија на 46.211.126.42
(уредив правилно)
с (Отстрането уредувањето на 213.135.184.30 (разговор), вратено на последната верзија на 46.211.126.42)
== Видови придавки ==
 
1. Описни'''[[Квалитет|Квалитативните]] придавки''' означуваат својство што се открива во предметот како таков, без поврзување со некој друг предмет.
 
''На пр.: добар, убав, мирен (коњ)''