Разлика помеѓу преработките на „Конквистадор“

Одземени 2 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с (нов клуч за подредување на Категорија:Конквистадори: " " со помош на HotCat)
с
'''Конквистадор''' ({{lang-есes|Conquistador}} = ''освојувач'') — назив на било кој војник, водач, истражувач или авантурист вклучен во освојувањето на [[Јужна Америка]] по откритието на Новиот свет од [[Кристофер Колумбо]] во 1492. година. Предводници на освојувањето на [[Мексико]] биле [[Хернан Кортез]] и [[Педро де Алварадо и Контрерас]]. [[Франциско Пизаро]] го предводел освојувањето на империјата на [[Инки]]те.