Разлика помеѓу преработките на „Конквистадор“

Додадени 130 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 58 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q126236 (translate me))
с
'''Конквистадор''' или '''Конкистадор''' (шпан. ''{{lang-ес|Conquistador}} = Освојувач''освојувач'') е назив на било кој војник, водач, истражувач или авантурист вклучен во освојувањето на [[Јужна Америка]] по откритието на Новиот свет од [[Кристофер Колумбо]] во 1492. година. Предводници на освојувањето на [[Мексико]] биле [[Хернан Кортез]] и [[Педро де Алварадо и Контрерас]]. [[Франциско Пизаро]] го предводел освојувањето на империјата на [[Инки]]те.
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Конквистадор''' или '''Конкистадор''' (шпан. ''Conquistador = Освојувач'') е назив на било кој војник, водач, истражувач или авантурист вклучен во освојувањето на [[Јужна Америка]] по откритието на Новиот свет од [[Кристофер Колумбо]] во 1492. година. Предводници на освојувањето на [[Мексико]] биле [[Хернан Кортез]] и [[Педро де Алварадо и Контрерас]]. [[Франциско Пизаро]] го предводел освојувањето на империјата на [[Инки]]те.
 
 
{{Никулец од областа на историјата}}
{{Историја-никулец}}
 
[[Категорија:Конквистадори|Конквистадори]]
[[Категорија:Шпанска колонизација на Америка]]
[[Категорија:Шпанско колонијално царство]]
[[Категорија:Португалско колонијално царство]]