Разлика помеѓу преработките на „Копер“

Нема измена во големината ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
с
}}
 
'''Копер''' ({{lang-xxsl|Koper}}) — град и општински центар во [[Словенија]] и најголемо пристаниште во државата. Градот се наоѓа во [[Трстјански Залив|Трстјанскиот Залив]] на [[Јадранското Море]]<ref>[http://books.google.com/books?id=Pb_eXmEyPvwC&pg=PA164&dq=koper&cd=4#v=onepage&q=koper&f=false Entry for Koper in the Lonely Planet Guide to Slovenia]</ref> и има население од околу 23,726. Официјално градот е двојазичен, [[словенечки]] и [[италијански]].
 
== Население ==