Разлика помеѓу преработките на „Копер“

Одземени 17 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
с (додадена Категорија:Копер со помош на HotCat)
с
}}
 
'''Копер''' ([[словенечки]]: ''{{lang-xx|Koper''}}) е град и општински центар во [[Словенија]] и најголемо пристаниште во државата. Градот се наоѓа во [[Трстјански Залив|Трстјанскиот Залив]] на [[Јадранското Море]]<ref>[http://books.google.com/books?id=Pb_eXmEyPvwC&pg=PA164&dq=koper&cd=4#v=onepage&q=koper&f=false Entry for Koper in the Lonely Planet Guide to Slovenia]</ref> и има население од околу 23,726. Официјално градот е двојазичен, [[словенечки]] и [[италијански]].
 
== Население ==
Општината има население од 47,.539 жители. Според мајчин јазик, населението е поделено на:<ref>[http://www.stat.si/Popis2002/en/rezultati/rezultati_red.asp?ter=OBC&st=7 Slovenian Statistics Office site, results of the 2002 census]</ref>
:[[словенечки]] 35,246 (74.14%)
:[[хрватски]] 3,824 (8.04%)