Разлика помеѓу преработките на „Кашуби“

Додадени 832 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
с (додадена Категорија:Кашуби со помош на HotCat)
с
{{Infobox ethnic group
|group = Kashubians/Kaszubi<br />''Kaszëbi''
|flag = [[File:Kashubian flag.svg|100px]] [[File:Coat of arms of Kaszubians.png|100px]]
|flag_caption = Знаме и грб на Кашубија
|population = ~ 500,000 (2002)<ref>{{cite web|url=http://www.ies.ee/iesp/grabowska.pdf |title=The Institute for European Studies, Ethnological institute of UW |format=PDF |date= |accessdate=2012-08-16}}</ref>
|regions = {{flagcountry|Poland}}<br />{{flagcountry|United States}}<br />{{flagcountry|Canada}}<br />{{flagcountry|Germany}}
|languages = [[Кашупски јазик|Кашупски]], [[Полски јазик|Полски]]
|religions = [[Римокатолицизам]], [[Протестантство]]
|related =
}}
 
[[Податотека:Dzewus_w_kaszebsczich_ruchnach.jpg|thumb|right|150px|Кашупска народна носија.]]
'''Кашуби''' ([[кашупски јазик|кашупски]]: '' kaszëbi''; [[полски]]:''kaszubi'') се [[народ]] од [[Словени|словенско]] потекло кој живее во областа [[Померанија]] во [[Полска]]. Ги има околу 100.000 луѓе.
== Население ==
Според различните проценки, Кашубите бројат 300,000 - 500,000 луѓе. Во 2002 година како кашуби се определиле 5,062 лица.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==