Разлика помеѓу преработките на „Кашуби“

Одземени 57 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 37 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q147239 (translate me))
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Dzewus_w_kaszebsczich_ruchnach.jpg|thumb|right|150px|Кашупска народна носија.]]
'''КашубитеКашуби''' ([[кашубскикашупски јазик|кашубскикашупски]]: '' kaszëbi''; [[полски]]:''kaszubi'') се [[народ]] од [[Словени|словенско]] потекло кој живее во областа [[Померанија]] во [[Полска]]. Ги има околу 100.000 луѓе.
 
== Историја ==