Разлика помеѓу преработките на „Прохор Пчињски“

Одземени 100 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{внимание}}
 
[[Податотека:Прохор-стара-икона.jpg|мини|Прохор Пчињски]]
'''Проподобниот отец Прохор Пчински''', подвизувајќи се со добар подвиг во Нагоричанската и Козјачката пустина, се родил за време на царувањето на цар Диоген. Родителите на светиот Прохор, Јован и Ана, побожно живееле во Овчеполскиот крај. Тие биле натажени луѓе, бидејќи долго време немале деца. Горејќи од желба за деца, тие усрдно везнесувале молитви кон Бога и многу милостиња давале по црквите и сиромашните. Ана зачнала во староста и родила син, кој на крштението добил име Прохор. Кога Прохор наполнил осум години родителите го испратиле да ја изучува писменоста. Прохор многу напредувал во учењето и со тоа многу ги зарадувал своите родители.
 
244

уредувања