Разлика помеѓу преработките на „Линукс“

Одземен 1 бајт ,  пред 6 години
Please, someone fix my possible syntax errors.
с (Removing Link FA template (handled by wikidata))
(Please, someone fix my possible syntax errors.)
[[Податотека:Tux.svg|thumb|150px|[[Такс]], маскотата на Линукс]]
[[Податотека:Ubuntu_9.04_Jaunty_Jackalope.png|220px|thumb|right|[[ubuntu]]]]
'''Линукс''' (познат и како '''ГНУ/Линукс''') е јадро т.е. [[кернел]] за [[оперативен систем]]. Започнат е како хоби проект на [[Линус Торвалдс]] во [[1991]], а со помош на огромен број програмери од целиот свет, денес е еден од најпознатите примери за [[Слободен софтвер]]. Терминот Линукс се однесува стриктно на Линукс кернелот, нои денессистеми честокои секористат користиЛинукс зајадрото. даВо сеповеќето опишетрадиционални целиот оперативенЛинукс систем е [[ГНУ/Линукс]], кој е всушност комбинација на Линукс кернелот и [[ГНУ]] алатките. Оттаму, фер и правилно e користењето на терминот „ГНУ/Линукс“ во контекст на оперативниот систем во целост. Постојат повеќе од 300 различни дистрибуции на ГНУ/Линукс. На почетокот Линукс бил развиван и користен од страна на ентузијасти. Од тогаш па наваму како алтернатива на неслободните [[Unix]] и [[Microsoft Windows]], Линукс ја има добиено поддршката на неколку од мамутите во индустријата за информатичка технологија како што се [[IBM]] и [[Hewlett-Packard]]. Линукс исто така станува сè попопуларен како оперативен систем за работни станици (работна површина). Аналитичарите го препишуваат овој успех на независноста од компаниите, ниската цена за имплементација, безбедноста и стабилноста.
 
[[Категорија:Linux| ]]
3

уредувања