Разлика помеѓу преработките на „Изотоп“

Додадени 23 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 87 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q25276 (translate me))
с
{{Нуклеарна физика}}
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Изотопи''' се облици на [[хемиски елемент]] чии атоми имаат ист [[атомски број]], ''Z'', но различни [[атомска маса|атомски маси]], ''A''. Зборот ''изотоп'', значи ''на исто место'', доаѓа од фактот дека сите изотопи на еден елемент се сместени на истото место во [[периоден систем|периодниот систем]].
 
''Атомскиот број'' се однесува на бројот на [[протон]]и во атомот. Одовде, изотопи на одреден елемент имаат ист број на протони. Разликата во атомските маси произлегува од разликата во бројот на [[неутрон]]и во [[атомско јадро|атомското јадро]].
 
[[Категорија:Изотопи| ]]
[[Категорија:Хемија]]