Стиви Вондер: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2.972 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(Создадена страница со: {{Во изработка}} {{Infobox musical artist | name = Стиви Вондер | image = Stevie Wonder 1973.JPG | image_size = |...)
 
Нема опис на уредувањето
| website = [http://www.steviewonder.net/ steviewonder.net]
}}
 
'''Стиви Вондер''' (роден како '''Стивленд Хардавеј Џадкинс''' 13 мај 1950; подоцна го променил своето име во '''Стивленд Хардавеј Морис''' {{lang-en|Steveland Hardaway Judkins Morris}}) — американски [[текстописец]], мултиинструменталист и музички [[продуцент]].<ref>Perone, James E. (2006). ''The Sound of Stevie Wonder: His Words and Music.'' Westport, CT: Greenwood Publishing. ISBN 978-0-275-98723-7. Pg. xi–xii</ref> Слеп од раѓање, Вондер потпишал договор со [[Motown records]] во времетраење од единаесет години.<ref name="incubator">{{cite news|title=Stevie Wonder: Blind faith|publisher=''The Independent''|url=http://www.independent.co.uk/news/people/stevie-wonder-blind-faith-865838.html|date=12. 7. 2008|accessdate=10. 11. 2008}}</ref> Motown сеуште е негова издавачка куќа. Снимил повеќе од 30. песни кои се нашле меѓу американските ''„U.S. Top Ten“'' хитови и бил награден со 22. Греми награди.
 
Покрај музиката, Стиви Вондер се ангажирал и во политички активности. Во 1980 година ја водел кампањата за роденденот на Мартин Лутер Кинг да стане државен празник во САД и во 2009 година, кога бил именуван како Гласник на мирот од страна на [[Обединетите Нации]] ({{lang-en|United Nations Messenger of Peace}}).
 
На листата на 100. најдобри изведувачи на сите времиња ({{lang-en| Hot 100 All-Time Top Artists}}) која што музичкиот магазин Билборд („''Billboard''“) ја објавил по повод 50 години од постоењето на американските ранг листи на синглови („''US singles charts''“), Стиви Вондер се нашол на 5. место.
 
==Дискографија==
*1962 ''[[The Jazz Soul of Little Stevie]]''
*1963 ''[[With a Song in My Heart]]''
*1964 ''[[Stevie at the Beach]]''
*1966 ''[[Up-Tight]]''
*1966 ''[[Down to Earth]]''
*1967 ''[[I Was Made to Love Her]]''
*1968 ''[[Eivets Rednow]]''
*1969 ''[[My Cherie Amour]]''
*1970 ''[[Signed, Sealed & Delivered]]''
*1971 ''[[Where I'm Coming From]]''
*1972 ''[[Music of My Mind]]''
*1973 ''[[Innervisions]]''
*1974 ''[[Fulfillingness' First Finale]]''
*1976 ''[[Songs in the Key of Life]]''
*1980 ''[[Hotter than July]]''
*1985 ''[[In Square Circle]]''
*1987 ''[[Characters]]''
*1995 ''[[Conversation Peace]]''
*2005 ''[[A Time to Love]]''
 
== Наводи ==
{{наводи}}