Разлика помеѓу преработките на „Алматинска област“

с
нема опис на уредувањето
с
{{Infobox settlement
| name = АлматиАлматинска (покраина)област
| native_name = Алматы облысы<br />Алматинская область
| settlement_type = [[Провинција]]
| image_map = Alma-Kzl obl.svg
| map_alt =
| map_caption = МапатаАлматинската наобласт во Казахстан, покраината Алмати е облежана со зелена боја
| latd = 45 |latm = 0 |lats = |latNS = N
| longd = 78|longm = 0 |longs = |longEW = E
}}
 
'''AлматиАлматинска област''' ({{lang-kz|'''Алматы облысы''', ''Almatı oblısı'' , ''الماتى''}}, {{lang-ru|'''Алматинская область '''}}) е [[Покраиниобласти на Казахстан|покраинаобласт]] во [[Казахстан]]. Главен град на оваа покраина е [[Талдикорган]], со популацијанаселение од 118,.400 жители. Провинцијата севкупноОбласта има вкупно 1,.603,.700 жители.
 
==Окрузи==