Разлика помеѓу преработките на „Орце Николов“

Одземени 24 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
(Одбиени последните 2 промени во текстот (од 212.50.6.12) и вратена преработката 3304044 на Zdravko)
По бегството, му се приклучува на Фрушкогорскиот партизански одред, а на почетокот од октомври 1941 година оди во [[Ужице]], каде по одлука од Врховниот штаб, сите комунисти - бивши затвореници се јавуваат на Врховниот штаб. Орце Николов таму добил задача да се пробие во Македонија, каде што се вршеа подготовки за создавање на првите партизански одреди.
 
На [[27 октомври]] Николов со една група Македонци заминува за Македонија. Во околината на [[Лесковац]] чека да му бидат испратени фалсификувани документи за да може полесно да ја помине демаркационата линија низ територијата окупирана одна [[Бугарија]]. Во првиот обид да ја премине граница, во декември 1941 година, не успеал, и се вратил назад. При вториот обид, ноќта меѓу 3 и [[4 јануари]] [[1942]] година, во пробивањето низ демаркационата линија Орце Николов загинува при заседа на бугарскиотбугарската окупаторвоjска на планината [[Кукавица]], кај селото [[Туба]], во близина на [[Владичин Хан]], [[Србија]].
 
Во текот на [[НОВ]], [[Баталјон „Јордан Николов“|кумановскиот баталјон]], формиран во декември [[1943]] година, го носеше неговото име.
Анонимен корисник