Разлика помеѓу преработките на „Нур-Султан“

Додадени 10 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с
}}
 
'''Астана''' ({{lang-kz|''Астана''}}) е е главниотглавен град на [[Казахстан]], кој се наоѓа на реката [[Ишим (река)|Ишим]]. Градот бил основан во [[1824]] година под името Ал Мола, а од [[1830]] година Акмола.
 
== Сестрински градови ==