ФК Херенвен: Разлика помеѓу преработките

Додадени 63 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (Carshalton ја премести страницата СК Херенвен на ФК Херенвен презапишувајќи врз пренасочување: поприфатливо е)
сНема опис на уредувањето
}}
 
'''ФК Херенвен''' или '''Спортски клуб (СК) Херенвен''' е [[Холандија|холандски]] професионален [[фудбал|фудбалски]] клуб и во моментов се натпреварува во [[Ередивизи]], највисокото ниво во [[Фудбал во Холандија|холандскиот фудбал]]. Базата на клубот е во градот [[Херенвен]], [[Фризија (покраина)|Фризија]].
 
Клубот е основан во [[1920]] година. Херенвен досега нема ниту една титула првак на Холандија, но во сезоната 1999-2000 го освоил второто место зад шампионот [[ПСВ Ајндховен]] и настапувал во [[УЕФА Лига на шампиони 2000/01|Лигата на шампионите следната сезона]]. Најголемиот успех во историјата на клубот е освојувањето на [[Фудбалски куп на Холандија|Купот на Холандија]] во сезоната 2008-09, кога Фризијскиот клуб бил подобар од [[ФК Твенте|Твенте]] на пенали. Интересно е тоа што во тоа финале, првиот гол на натпреварот го постигнал поранешниот македонски репрезентативец [[Горан Попов]], доведувајќи го Херенвен во водство во 27-мата минута.
 
== Надворешни врски ==
*[http://www.sc-heerenveen.nl/ Официјална страна на СКФК Херенвен]
 
== Наводи ==