Разлика помеѓу преработките на „Компас“

Одземени 94 бајти ,  пред 6 години
Одбиени последните 2 промени во текстот (од 77.29.69.173) и вратена преработката 3197273 на M4r51n
(Одбиени последните 2 промени во текстот (од 77.29.69.173) и вратена преработката 3197273 на M4r51n)
 
'''Компас''' или '''магнетен компас''' или '''морнарски компас''' е навигациски инструмент за пронаоѓање на правецот споредено со земјиниот [[магнетен пол]]. Се состои од магнетизирана стрелка која се врти во според правецот на [[Земјино магнетно поле|земјиното магнетно поле]]. Лицето на компасот обично ги покажува страните на светот — [[север]], [[југ]], [[исток]] и [[запад]].
Север е одбележан со N,Југ со S,Запад со W и Исток со E.
 
{{никулец}}