Разлика помеѓу преработките на „Глобално затоплување“

с (Removing Link FA template (handled by wikidata) - The interwiki article is not featured)
=== Озон O<sub>3</sub> ===
[[Озонска обвивка|Озонската обвивка]] се наоѓа на 10-35 km. од Земјината површина со дебелина од само 3 mm. Тој претставува “природен филтер” за заштита од штетното УВ зрачење. Озонот во [[стратосфера|стратосферата]] се формира од дејство на [[ултравиолетови зраци]] (200-250 nm) од [[Сонце|Сонцето]] на молекула на обичен кислород.
 
О<sub>2</sub> + енергија = О + О -над стратосферата
Анонимен корисник