Разлика помеѓу преработките на „Експресионизам“

Додадени 280 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
Експресионистите ја отфрлаат идејата за прекрасното во вид на склад, хармонија и остварено единство на надворешното и внатрешното. Затоа експресионистите ќе „запрат“ и кога нешто не е докрај доречено. Во сето ова има нешто што потсетува на [[романтизам|романтизмот]]. Оваа сличност не е случајна: и двата равца се спротивставуваат на [[реализам|реализмот]].
 
Експресионизмот зазема посебно место меѓу уметничките правци затоа што зафаќа релативно најшироко подрачје и остава траги сè до нашинашето днивреме.
 
== Истакнати македонски експресионисти ==
* [[Никола Мартиновски]]
* [[Петар Мазев]]
* [[Борислав Траиковски]]
* [[Глигор Чемерски]]
* [[Владимир Георгиевски]]
 
==Наводи==