Разлика помеѓу преработките на „Експресионизам“

Одземени 310 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с
'''Експресионизам''' е— [[модернизам|модернистички]] правец во уметноста (ликовната и музичката)[[уметност]]а и во литературата[[книжевност]]а со средиште во [[Германија]], а својот врв го доживува во годините околу [[Првата светска војна]].
 
==Идеја и појава==
 
==Наводи==
{{Reflistнаводи}}
 
==Надворешни врски==
{{рв|Expressionist paintings|Експресионистички слики}}
* [http://vecer.mk/kultura/studija-za-makedonskoto-ekspresionistichko-slikarstvo За книгата „Експресионизмот во македонското сликарство“ од Љ. Пауновски] — [[Вечер (дневен весник)|Вечер]]
*[http://www.signandsight.com/features/216.html ''Hottentots in tails''] A turbulent history of the group by Christian Saehrendt at signandsight.com
*[http://serdar-hizli-art.com/modern_painting/expressionism.htm ''Expressionism'']
*[http://www.norrisembry.com ''The Official Website of the Norris Embry Estate''] A free educational resource on Expressionism, including a large collection of expressionist paintings by the American artist Norris Embry (1921–1981).
*[http://www.hpic.net/galerie/galerie.htm ''German Expressionism''] A free resource with paintings from German expressionists (high-quality).
 
[[Категорија:Експресионизам| ]]