Разлика помеѓу преработките на „Џерманвингс“

Додадени 32 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с (Бот: Поправа пренасочувања)
с
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
{{Инфокутија за авиокомпанија |
airline=Џерманвингс<br >''Germanwings''|
image=Germanwings A319 D-AGWP D-AKNL.jpg|
image_size=300|
website= http://www.germanwings.com |
}}
'''GermanwingsЏерманвингс''' е(''Germanwings'') ниско буџетнанискобуџетна авиокомпанија[[авиопревозник]] со централа во Келн, Германија. Оперира на преку 66 дестинации низ Европа. Главна база на авиокомпанијата е [[Аеродром Келн/Бон|аеродромот Келн/Бон]], а како помали центри ги има аеродромите во [[Аеродром Штутгарт|Штутгарт]], [[Аеродром Берлин Шенефелд|Берлин Шонефелд]], [[Аеродром Хамбург|Хамбург]] и Дортмунд.
 
== Историја ==
Авиокомпанијата беше основана во 1997 година, како "Eurowings Flug GMBH", и беше преименувана во GermanwingsЏерманвингс на 27 октомври 2002 година. Авиокомпанијата е во целосна сопственост на Eurowings, која пак е целосно контролирана од [[Луфтханза]], која има и 49% удел во управувачкиот пакет на компанијата. Главни соперници на авиокомпанијата се останатите Европски ниско буџетни авиокомпании како: Ryanair и easyJet, како и TUIfly и [[Air Berlin]]. Авиокомпанијата се шири со огромна брзина и продолжува да додава нови дестинации.
 
== Дестинации ==
 
Погледни опширно: [[Дестинации на GermanwingsЏерманвингс]].
 
== Флота ==
 
Флотата на GermanwingsЏерманвингс се состои од еден единствен тип на авиони:
* 29 Ербас А319 (плус 9 нарачки)
 
 
[[Луфтханза]]
{{commonscatrv|Germanwings}}
 
[[Категорија:Авиокомпании од Европа]]