Разлика помеѓу преработките на „Јужен Океан“

Додадени 10 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с (додадена Категорија:Јужен Океан со помош на HotCat)
с
[[Податотека:Southern Ocean.png|220px|right]]
{{Океани}}
'''Јужен Океан''', познати уште како '''Голем Јужен Океан''', '''Антарктички Океан''', '''Јужен Поларен Океан''' или '''Јужен Леден Океан''', е [[океан]] што е раcположен северно од [[Антарктик]]от и јужно од [[60° SЈГШ]]. Овој океан е четврти по голема со 20,.327,.000 кmкм².
 
== Природни ресурси ==