Разлика помеѓу преработките на „Борка Талески“

Додаден 261 бајт ,  пред 6 години
с
с
Борка Талески бил роден на 19 јули 1921 година во [[Прилеп]]. Завршил гимназија во Битола, а потоа се запишал на Медицински факултет во Белград. Во 1939 година како член на [[КПЈ]], учествувал на Илинденските демонстрации (1940) во Прилеп и говорел за ослободување на Македонија. Бил затворан. Во 1941 година бил избран за член на Бирото на ПК на КПЈ. Не прифаќал мешање на [[БКП]] во македонската партиска организација, поради што бил исклучен од активностите за зацврстување на партиските организации. Учествувал во организирањето на партизанските одреди и во нападот извршен во Прилеп на 11 октомври.
 
=== Смрт ===
ЗагиналПо извршеното предавство, загинал во близина на селото [[Плетвар]], [[Прилеп]]ско, на [[2 март (починале)|2 март]] [[1942]] година, од бугарска заседа. Според полицискиот билтен од 20 март 1942 година, предавството го извршил тогашниот кмет од селото [[Царевиќ]].
 
{{Никулец за биографија}}