Разлика помеѓу преработките на „Штефан Ефенберг“

Додадени 8 бајти ,  пред 5 години
с
Ефенберг е роден во [[Хамбург]] и ја започнал својата кариера во малку познатиот клуб [[ФК Викторија Хамбург|Викторија Хамбург]]. Во 1986 година се преселил во младинскиот тим на [[ФК Борусија Менхенгладбах|Борусија Менхенгладбах]], каде одиграл една сезона, а веќе за следната бил промовиран во првиот тим. Во сезоната 1988-1989 на возраст од 20 години веќе станал стандарден првотимец на Борусија. Во [[1990]] преминал во [[ФК Бајерн Минхен | Бајерн Минхен]], каде го освоил Суперкупот на Германија и бил вицешампион во Бундеслигата. Следната сезона 1991-1992, Ефенберг бил еден од клучните играчи на Бајерн, завршувајќи ја сезоната со 10 постигнати гола. Меѓутоа со враќањето на [[Лотар Матеус]] во Бајерн, Ефенберг го напуштил клубот и потпишал за [[Италија|италијанската]] [[ФК Фјорентина|Фјорентина]], каде им се приклучил на двајца одлични фудбалери [[Брајан Лаудруп]] и [[Габриел Батистута]] веќе настапувале таму. На општо изнендадување и покрај неколкуте одлични играчи во првата сезона на Ефенберг во Италија, Фјорентина испаднала од [[Серија А]]. Меѓутоа следната сезона во [[Серија Б]], тимот го покажува својот квалитет со одличните игри и освојувајќи ја титулата се враќа во [[Серија А]].
 
По завршувањето на [[Светско првенство во фудбал 1994|Светското првенство 1994]] Ефенберг се вратил во [[Германија]], во клубот во кој поникнал - [[ФК Борусија Менхенгладбах|Борусија Менхенгладбах]]. Во [[1995]] со Менхенгладбах го освоил [[Фудбалски куп на Германија|Купот на Германија]]. Во летото [[1998]] Ефенберг одново станал член на [[ФК Бајерн Минхен|Бајерн Минхен]] за да ги оствари најголемите успеси во кариерата, освојувајќи: три титули по ред во [[Бундеслига]]та, еден Куп на Германија и три Лига купови. Во сезоната 1998-1999 играл во [[Финале на Лигата на шампионите во 1999 година|финалето на Лигата на шампионите]], каде неговиот клуб во неверојатен натпревар бил поразен од [[ФК Манчестер Јунајтед | Манчестер Јунајтед]] со 1-2. Откако Матеус го напуштил клубот и заминал во [[САД]], тој ја презел [[Капитен|капитенската лента]] на Бајерн. Во сезоната 2000-2001 го одиграл своето второ [[Финале на УЕФА Лигата на шампиони во 2001 година|финале]] со Бајерн во [[УЕФА Лига на шампиони 2000/01|Лигата на шампионите]] против [[ФК Валенсија|Валенсија]], придонесувајќи за победата на својот тим со гол од пенал за конечниот резултат 1-1 во регуларниот дел од натпреварот; Бајерн победил по изведување на пенали. Ефенберг бил избран за фудбалер на годината во ова натпреварување. Меѓутоа, следната сезона 2001-2002 го загубил местото во стартната постава поради што одиграл само 17 натпревари.
 
Во летото 2002 заминал во екипата на [[ВФЛ Волфсбург|Волфсбург]], меѓутоа таму престојот не му бил многу успешен, бидејќи одиграл само 19 натпревари во сите натпреварувања. Последната сезона во кариерата (2003-2004) ја изиграл во дресот на [[Катар|катарскиот]] клуб [[Ал-Араби Спортс клуб (Катар)|Ал-Араби]], а по нејзиниот крај во [[2004]] година ја завршил кариерата.