Разлика помеѓу преработките на „Џејмс Данлоп“

Одземени 396 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
{{во изработка}}
{{превод}}
[[File:James Dunlop, ca. 1843 oil portrait by Joseph Backler a2448001h.jpg|thumb|JamesЏејмс DunlopДанлоп, paintedдело на by [[JosephЏозеф BacklerБеклер]].]]
 
'''Џејмс Данлоп''' [[Fellow of the Royal Society of Edinburgh({{lang-en|FRSE]]James [[FellowDunlop}} of{{роден the Royal Society of Londonна|FRS]] (31 Октомври |октомври|1793}}{{починал на|22 Септември |септември|1848}}) бил Шкоцкишкотски астроном, познат по неговата работа во Авцтралија. Тој служел како астрономски асистент кој бил ангажиран од страна на [[Томас Брисбин|Сер Томас Брисбин]] да работи во неговата приватна опсерваторија, сместена во Парамата (сега именувана како [[Парамата]]), во [[Нов јужен Велс]], околу 23 километри западно од Сиднеј за време на 1820 и 1830 година. Данлоп бил претежно визуелен набљудувач, прави ѕвездени астрономски работи за Бризбен, и по неговото завршување, тогаш независно открија и каталогизираа многу нови телескопи во јужниот дел на двојните ѕвезди и длабокото небо. Тој подоцна стана надзорник на Параматската Обзерваторија кога конечно беше продадена на [[Новиот Јуженo Велската]]Влада.
 
== Ран живот ==
*Service, John (1890). ''Thir Notandums, being the literary recreations of the Laird Canticarl of Mongrynen. A Biographical Sketch of James Dunlop, Esq. p. 127 – 222. Edinburgh : Y. J. Pentland.''
 
== Надворешни врски ==
== External links ==
*[http://www.asap.unimelb.edu.au/bsparcs/biogs/P000377b.htm Bright Sparcs Bio] at University of Melbourne
*[http://messier.seds.org/xtra/similar/dunlop.html University of Arizona SEDS]
*[http://www.klima-luft.de/steinicke/ngcic/persons/dunlop.htm SPACETEC (Dunlop pictures)]
 
 
{{Authority control|VIAF=7776545}}
{{DEFAULTSORT:DunlopДанлоп, JamesЏејмс}}]
{{Persondata <!-- Metadata: see [[Wikipedia:Persondata]]. -->
| NAME = Dunlop, James
| ALTERNATIVE NAMES =
| SHORT DESCRIPTION = Astronomer
| DATE OF BIRTH = 31 October 1793
| PLACE OF BIRTH = Ayrshire, Scotland
| DATE OF DEATH = 22 September 1848
| PLACE OF DEATH = Boora Boora, New South Wales, Australia
}}
{{DEFAULTSORT:Dunlop, James}}
[[Category:1793 births]]
[[Category:1848 deaths]]
[[Category:19th-century astronomers]]
[[Category:19th-century Australian people]]