Разлика помеѓу преработките на „Пјерлуиџи Колина“

Додадени 99 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
 
== Кариера ==
 
Колина е роден во [[Болоња]] и пратен на локалниот универзитет, каде што стекнал диплома за економија во [[1984]] година. За време на тинејџерските години играл како централен дефанзивец во локалниот тим, но бил убеден во [[1977]] година да оди на курс за судии, каде што ја пронашол личната надареност за таа работа.
 
За три години тој судел во највисокиот ранг на регионални натревари, и некои странски натпревари. Во [[1988]] година постигнал напредок побрз од нормалниот, и судел во националната третата лига [[Серија Ц1]] и [[Серија Ц2]]. За три сезони почнал да суди во повиските [[Серија Б]] и [[Серија А]] натпревари.
 
Во меѓувреме фатил [[алопеција]], што резултирало со целосно губење на неговата коса. Колина станал келав и го доби прекарот Коџак.
 
Во [[1995]] година откако имашевеќе суденосудел на 43 натпревари во Серија А натпревари бешебил пласиран на листата сона судии на [[ФИФА]], со што му беабиле доделенадоделени за судење 5 натпревари на [[ОлимпискиЛетни олимписки игри 1996|Олимписките Игри]]игри во [[1996]] година, вклучувајќи го и финалето меѓу [[Нигерија]] и [[Аргентина]]. СудешеСудел во финалето[[Финале на Лигата на шампионите во 1999 година|финалето на Лигата на Шампионитешампионите во [[1999 година]] година меѓу [[БаернБајерн Минхен]] и [[Манчестер Јунајтед]], кој е најзапаметениот меч поради столчињата на крајот на мечот и лавовските 'ржења.
 
Во [[2002]] година ја достигна кулминацијата (врвот) на својата кариера кога беше избран за да го суди финалето на Светското Првенство во фудбал меѓу [[Германија]] и [[Бразил]]. После натреварот, [[Оливер Кан]] рекол Колина е судија од светски рамки, нема двоумење за тоа, но не носи среќа зарем не? Колина дотогаш на Кан му имаше судено два големи натпревари, во Лигата на Шампионите во финалето во 1999, кога Баерн Минхен изгуби од Манчестер Јунајтед 2-1, и Англија против Германија 5-1 во 2001 година. Среќата на Кан не се смени во финалето.
Тој судеше во Финалето на УЕФА Купот меѓу [[Валенсија]] и [[Олимпик Марсеј]]. Европското првенство беше неговиот последно поважно меѓународно натпреварување, и ја достигна старосната граница за судии според ФИФА (45 години) рано во 2005 година. Неговиот последен меѓународен натпревар беше Португалија-Словачка, квалификациски натревар за Светското првенство во 2006 година. Натпреварот беше на стадионот Estadio da Luz во [[Лисабон]]. Старосната граница за судии на Италијанската Фудбалска Федерација е 46 години, но на Колина му дозволи да суди уште една сезона. И покрај тоа, недоразбирањето меѓу федерацијата и Колина на почетокот на август 2005 година, резултираше со тоа што Колина потпиша важен спонзорски договор со [[Опел]]. Опел исто така беше спонзор на клубот од Серија А, [[А.Ц Милан]] и тој договор беше важен конфликт за интереси, а Колина беше отпуштен и не судеше на топ натпреварите во Италија. Во моментите на одлука, тој донесе оставка, и ефективно ја заврши својата кариера. Италијанската Асоцијација на Судии сакаше да го врати на терените, но тој се откажа, за да води мирен живот. Сепак, судеше хуманитарни натпревари организирани од [[УНИЦЕФ]] во мај 2006 и септември 2008 година. За време на овој натпревар Колина доживеа непријатен пад и излезе од игра после 21 минута игра.
 
Еден од неговите последни натпревари на кој ја делел правдата, помеѓу [[ФК Евертон|Евертон]] и [[ФК Вилјареал|Вилјареал]] во квалификациите за Лигата на шампионите бил пропратен со контроверзи поради непризнатиот гол на Евертон со што натпреварот завршил во екстра време.
[[Податотека:Pierluigi Collina 2.JPG|thumb|right|Колина на натпревар од шампионската лига во 2007.]]
 
Една од неговите последни игри, квалификации за Лигата на Шампионите меѓу [[Евертон]] и [[Виљареал]] имаше контроверзи со непризнатиот гол на Евертон со што натрпеварот заврши во екстра време.
 
Колина е почитуван како најдобар судија во светот, и можеби единствениот судија кого го сакале сите тимови.
 
Можеби еден од најголемите обележја на кариерата на Колина бешебил скандалот наво Серија А кога [[ФК Јувентус|Јувентус]] бешебил испратенисфрлен во втората лига.
 
Колина е главна фигура во популарната видеоигра [[Pro Evolution Soccer 3]] и [[Pro Evolution Soccer 4]] (заедно со Франческо Тоти и Тјери Анри). Исто така беше вклучен и во видеоиграта ФИФА 2005. Тој се појавува на рекламите за [[Мастер Кард]] и [[Адидас]], за време на Светското првенство во фудбал во 2006 година. Тој исто така многу ја сака [[кошарка]]та. Најомилен кошаркарски клуб му е Болоња.
 
Колина е главна фигура во популарната видеоигра [[Pro Evolution Soccer 3]] и [[Pro Evolution Soccer 4]] (заедно со Франческо Тоти и Тјери Анри). Исто така бешебил вклучен и во видеоиграта ФИФА 2005. Тој се појавува на рекламите за [[Мастер Кард]] и [[Адидас]], за време на Светското првенство во фудбал во 2006 година. Тој исто така многу ја сака [[кошарка]]та. Најомилен кошаркарски клуб му е Болоња.
== Приватен живот ==
 
== ПриватенЛичен живот ==
Колина ја запознал идната сопруга во 1988 година во Версилија. По долго време живеење заедно тие се преселиле во Вијареџио. Имаат две ќерки и куче западношкотски бел териер, кој се вика Валас.