Разлика помеѓу преработките на „Пјерлуиџи Колина“

Одземени 369 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Пјерлујџи Колина на Пјерлуиџи Колина презапишувајќи врз пренасочување)
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Инфокутија за личност
{{infobox
| name име = Пјерлуиџи Колина
| image портрет = [[Податотека:Pierluigi Collina.jpg|200px]]
| родено-име =
| fullname = Pierluigi Collina
| dateofbirth роден-дата = {{birth date and age|1960|2|13|df=y}}
| роден-место = {{роден во|Болоња|Италија|}}
| cityofbirth = [[Болоња]]
| countryofbirthнационалност = ={{flagicon|Италија}} [[Италија]]
| занимање = поранешен [[Судија|фудбалски судија]] (1988-2005)
| dateofdeath =
| cityofdeath =
| countryofdeath =
| otheroccupation = [[финансиски советник]]
| years1 = 1988–1991
| years2 = 1991–2005
| league1 = [[Серија Ц2]] / [[Серија Ц1]]
| league2 = [[Серија Б]] / [[Серија A]]
| role1 = [[Referee (football)|Referee]]
| role2 = Referee
| internationalyears1 = 1995–2005
| confederation1 = [[ФИФА]]
| internationalrole1 = судија
}}
 
'''Пјерлуиџи Колина''' ({{lang-it|Pierluigi Collina}}; р. {{роден на|13|февруари|1960}}) — поранешен [[италија]]нски [[фудбалски судија]].