Разлика помеѓу преработките на „Штефан Ефенберг“

Додадени 1.699 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Infobox Football biography-retired | playername = {{flagicon|Германија}} Штефан Ефенберг | image = | dateofb...)
 
с
Ефенберг го направил своето деби за [[Фудбалска репрезентација на Германија|германската репрезентација]] на 5 јуни, [[1991]], влегувајќи како замена во поразот со 1-0 од [[Фудбалска репрезентација на Велс|Велс]] во [[Кардиф]] во квалификациите за Европското првенство 1992. Откако неговата репрезентација се пласирала на [[Евро 1992]], Ефенберг бил избран во составот на Германија кој настапил на првенството и постигнал еден гол, во победата со 2-0 над [[Фудбалска репрезентација на Шкотска|Шкотска]]. Исто така бил избран во идеалниот тим на турнирот.
 
Ефенберг бил повикан и за [[Светско првенство во фудбал 1994|Светското првенство 1994]]. Во натпреварот од групната фаза против [[Фудбалска репрезентација на Јужна Кореја|Јужна Кореја]], Ефенберг бил заменет а потоа покажал среден прст кон навивачите.<ref name="Репрезентација">{{cite web|url=http://app1.chinadaily.com.cn/star/2003/0515/sp29-1.html|title=Doing it his own way|accessdate=3 dicembre 2012|language=en|editor=Shanghai Star|data=15 мај 2003}}</ref> Оваа постапка го натерала селекторот [[Берти Фогтс]] да го исклучи играчот од средниот ред од репрезентацијата.<ref>{{cite web|url=http://www.uefa.com/news/newsid=27068.html|title=Effenberg's day of shame|accessdate=3 декември 2012|language=en|editor=UEFA.com|data=24 giugno 2002}}</ref><ref>[http://usa94.blogspot.com/2009/01/e_14.html Eфенберг изгонен заради среден пръст]</ref> После четири години пауза во , Ефенберг се вратил во репрезентацијата и одиграл уште два пријателски натпревари во септември [[2008]] година.<ref name="Репрезентација" />
 
== Титули ==
===={{flagicon|Германија}} Борусија Менхенгладбах====
*'''{{Трофеј-Фудбалски куп на Германија}} [[Фудбалски куп на Германија|Куп на Германија]]''' : 1994–95
===={{flagicon|Германија}} Бајерн Минхен====
*'''{{Трофеј-Бундеслига}} [[Бундеслига]]''' : 1998-99, 1999-00, 2000-01
*'''{{Трофеј-Фудбалски куп на Германија}} [[Фудбалски куп на Германија|Куп на Германија]]''' : 1999–00
*'''{{Трофеј-Суперкуп на Германија}} [[Суперкуп на Германија]]''' : 1990
*'''{{Трофеј-Лига на шампиони}} [[УЕФА Лига на шампиони]]''' : 2000–01
*'''{{Трофеј-Интерконтинентален куп}} [[Интерконтинентален куп]]''' : 2001
===={{flagicon|Италија}} Фјорентина====
*'''{{Трофеј-Серија Б}} [[Серија Б]]''' : 1993–94
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.rsssf.com/miscellaneous/effenberg-intl.html Репрезентативна статистика на RSSSF.com]
* [http://int.soccerway.com/players/stefan-effenberg/104509/ Штефан Ефенберг] на soccerway
 
== Наводи ==
{{наводи}}