Разлика помеѓу преработките на „Бозон“

Одземени 2 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
* [[гравитон]]и
 
Сите честички се или бозони или фермиони. Бозонот е носител на основните интеракции. За бозоните не важи [[ПаулиевПаулиево принципначело|ПаулиевиотПаулиевото принципначело]], затоа може една квантна состојба да зазема повеќе бозони.
 
== Поврзано ==