Разлика помеѓу преработките на „Вилхелм Вин“

Додадени 393 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Слика десно-горе|Link=Нобелова награда|Text=Нобеловец|Image=Nobel prize medal.svg|Width=25}} {{Infobox scientist...)
 
}}
 
'''Вилхелм Карл Вернер Ото Фриц Франц Вин''' ({{lang-de|Wilhelm Carl Werner Otto Fritz Franz Wien}}; {{роден на|13 |јануари |1864}}{{починал на|30 |август |1928}}) бил германски физичар кој во 1893, користел теории за [[топлина]] и [[Електромагнетизам|електромагнетизам]] за да го изведе [[Винов закон за поместување|виновиот закон за поместување]], кој го пресметува електромагнетното зрачење на црно-тело на било која температура од емисијата на било која референтна температура.
 
Тој исто така формулирал израз за црно-телното зрачење кое е точно во фотон-гасната граница. Неговите аргументи се засновале на поимот за адијабатската непроменливост, и биле инструментални за формулирањето на [[Квантна механика|квантната механика]]. Во 1911 ја добил Нобеловата награда за физика за неговата работа окулу топлотното зрачење.
 
{{Authority control|VIAF=5029509 |GND=118767844 }}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Вин, Вилхелм}}
[[Категорија:Германски физичари]]
[[Категорија:Добитници на Нобелова награда за физика]]
[[Категорија:Германски нобеловци]]
[[Категорија:Теоретски физичари]]