Разлика помеѓу преработките на „Папа Агапит I“

Одземени 2 бајти ,  пред 5 години
с
Отстрането уредувањето на 95.129.199.36 (разговор), вратено на последната верзија на Addbot
с (Отстрането уредувањето на 95.129.199.36 (разговор), вратено на последната верзија на Addbot)
image = [[Податотека:Agapitus I.jpg|200px]]|
birth_name = Агапит I|
term_start = [[135 мај]] [[535]]|
term_end = [[22 април]] [[536]]|
predecessor = [[Папа Јован II]]|
other = Агапит
}}
'''Папа Агапит I''' ([[лат.]] Agapetus PP. I) (? - [[22 април]] [[536]]) бил римски [[папа]] од [[135 мај]] [[535]] до [[22 април]] [[536]]. Тој бил Римјанин. Бил испратен од готскиот крал Теодад во [[Константинопол]], за да го предомисли императорот [[Јустинијан]] во отпочнувањето поход против [[Готи]]те. Христијаните веруваат дека по пат излчил некој нем и слеп човек.
 
{{Папи}}