Разлика помеѓу преработките на „Горна Австрија“

Додадени 1.633 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
{{Infobox settlement
<!-- See Template:Infobox settlement for additional fields and descriptions -->
| official_name = Горна Австрија
| native_name = Oberösterreich
| native_name_lang = de
| settlement_type = [[Административна поделба на Австрија|Покраина]]
| image_flag = Flag of Oberösterreich.svg
| flag_size = 120px
| image_shield = Oberösterreich Wappen.svg
| shield_size = 60px
| image_map = Oberösterreich in Austria.svg
| subdivision_type = Држава
| subdivision_name = {{AUT}}
| seat_type = Главен град
| seat = [[Линц]]
| leader_party =
| leader_title = Гувернер
| leader_name = Јозеф Пихрингер
| area_total_km2 = 11981.92
| population_footnotes =
| population_total = 1416772
| population_as_of =
| population_density_km2 = auto
| timezone1 = [[Central European Time|CET]]
| utc_offset1 = +1
| timezone1_DST = [[Central European Summer Time|CEST]]
| utc_offset1_DST = +2
| blank_name_sec1 =
| blank_info_sec1 =
| blank1_name_sec1 =
| blank1_info_sec1 =
| blank1_name_sec2 =
| blank1_info_sec2 =
| blank_name_sec2 =
| blank_info_sec2 =
| iso_code = AT-4
| website = [http://www.land-oberoesterreich.gv.at/ www.land-oberoesterreich.gv.at]
| footnotes =
}}
'''Горна Австрија''' ([[германски јазик|гер.]] Oberösterreich) е една од деветте сојузни покраини во [[Република Австрија]] која се наоѓа во северниот дел на [[држава]]та. Зафаќа површина од 11.982 квадратни километри и тука живеат над 1.413.000 жители. [[Главен град]] е [[Линц]].