Разлика помеѓу преработките на „Невработеност“

Додадени 1.197 бајти ,  пред 5 години
дополнување
с
(дополнување)
Процентот за пресметување на бројот на невработените се пресметува кога вкупниот број на невработените [[работна сила|работници]] ќе се подели со бројот на населението кое е способно за работа и тоа од 16 до 65 години. Постојат повеќе типови на невработеност: моментална, [[структурна невработеност|структурна]], [[циклична невработеност|циклична]], класична и техничка.
 
==Невработеноста во Европската Унија==
Според „[[Евростат]]“, во [[јануари]] [[2015]] година, стапката на невработеност во [[ЕУ]] изнесувала 9,8%, што претставувало опаѓање во споредба со јануари [[2014]] година, кога таа изнесувала 10,6%. Притоа, во јануари 2015 година, вкупно 23.815.000 луѓе во ЕУ биле невработени, од кои 18 милиони во [[Еврозона]]та. Најниска стапка на невработеност во ЕУ имале [[Германија]] (4,7%) и [[Австрија]] (4,8%), а невработеноста била највисока во [[Шпанија]] (23,4%) и во [[Грција]] (25,8%).<ref>„Се намалува невработеноста во ЕУ“, ''Утрински весник'', година XVI, број 4724, вторник, 3 март 2015, стр. 9.</ref>
 
==Невработеноста во Македонија==
 
== Наводи ==
{{наводи}}
{{Економија-никулец}}
 
[[Категорија:Економски проблеми]]
[[Категорија:Макроекономија]]
[[Категорија:Економија]]