Фудбалска репрезентација на Италија под 21 година: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
{{col-end}}
{{col-end}}
 
 
* [[Федерико Бонацоли]] е моментално најмладиот играч кој го направил своето деби за италијанската репрезентација под 21 година, на возраст од 17 години и 6 месеци.<ref>{{Cite news|url=http://www.fcinternews.it/?action=read&idnotizia=25084|title=Crisetig, esordio da record con l'Under 21|editor=Fcinternews.it|accesso=6 settembre 2012}}</ref>
 
==Селектори==
 
{|
|-
|width="10"|&nbsp;
|valign="top"|
{| class="wikitable" style="text-align: center"
|-
!|Име
!|Националност
!|Години
|-
|align=left|[[Ацелјо Вичини]]
|{{flagicon|ITA}}
|align=left|(1976–1986)
|-
|align=left|[[Чезаре Малдини]]
|{{flagicon|ITA}}
|align=left|(1986–1996)
|-
|align=left|[[Росано Џампалја]]
|{{flagicon|ITA}}
|align=left|(1996–1997)
|-
|align=left|[[Марко Тардели]]
|{{flagicon|ITA}}
|align=left|(1997–2000)
|-
|align=left|[[Клаудио Џентиле]]
|{{flagicon|ITA}}
|align=left|(2000–2006)
|-
|align=left|[[Пјерлујџи Касираги]]
|{{flagicon|ITA}}
|align=left|(2006–2010)
|-
|align=left|[[Чиро Ферара]]
|{{flagicon|ITA}}
|align=left|(2010–2012)
|-
|align=left|[[Девис Манџија]]
|{{flagicon|ITA}}
|align=left|(2012–2013)
|-
|align=left|[[Лујџи Ди Бјаџо]]
|{{flagicon|ITA}}
|align=left|(2013–денес)
|}
 
==Надворешни врски==
* [http://www.uefa.com/competitions/Under21 UEFA Under-21 website] Contains full results archive
 
==Наводи==
{{наводи}}
 
[[Категорија:Фудбал во Италија|под 21 година]]