Фудбалска репрезентација на Италија под 21 година: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
* 2011 : ''не се квалификувале''
* 2013 : второ место
 
==Играчи==
===Моментален состав===
=== Рекорди ===
{{col-start}}
{{col-3}}
{| align="left"
|-
|
<center>
'''Играчи со најмногу настапи'''
</center>
{| style="margin: 10px; font-size:95%; background-color:#F9F9F9; text-align:center; border:solid 1px #003399; border-collapse:collapse; margin-bottom:12px;" border="0" cellpadding="3" cellspacing="1" align="right"
|- style="color:white; background:#0066bc;"
! width="150" |Играч
! style="border-left:solid 1px #003399" width="70" |Натпревари
!Период
|-
|[[Андреа Пирло]]
| style="border-left:solid 1px #003399" |'''46''' (16)
|1998-2002
|- bgcolor="#EFEFEF"
|[[Марко Мота]]
| style="border-left:solid 1px #003399" |'''42''' (1)
|2005-2009
|-
|[[Матео Бриги]]
| style="border-left:solid 1px #003399" |'''35''' (2)
|2000-2004
|- bgcolor="#EFEFEF"
|[[Даниеле Бонера]]
| style="border-left:solid 1px #003399" |'''34''' (0)
|2001-2004
|-
|[[Матео Ферари]]
| style="border-left:solid 1px #003399" |'''33''' (3)
|1999-2004
|-
|[[Алесандро Росина]]
| style="border-left:solid 1px #003399" |'''32''' (4)
|2004-2007
|}
{{col-3}}
{| align="right"
|-
|
<center>
'''Најдобри стрелци'''
</center>
{| style="margin: 10px; font-size:95%; background-color:#F9F9F9; text-align:center; border:solid 1px #003399; border-collapse:collapse; margin-bottom:12px;" border="0" cellpadding="3" cellspacing="1" align="right"
|- style="color:white; background:#0066bc;"
! width="150" |Играч
! style="border-left:solid 1px #003399" width="70" |Голови
!Период
|-
|[[Алберто Џилардино]]
| style="border-left:solid 1px #003399" |'''19''' (30)
|2000-2004
|- bgcolor="#EFEFEF"
|[[Андреа Пирло]]
| style="border-left:solid 1px #003399" |'''16''' (46)
|1998-2002
|-
|[[Маноло Габијадини]]
| style="border-left:solid 1px #003399" |'''12''' (21)
|2010-2013
|- bgcolor="#EFEFEF"
|[[Масимо Макароне]]
| style="border-left:solid 1px #003399" |'''11''' (15)
|2000-2002
|-
|[[Роберт Аквафреска]]
| style="border-left:solid 1px #003399" |'''11''' (18)
|2007-2009
|-
|[[Џанлука Вијали]]
| style="border-left:solid 1px #003399" |'''11''' (20)
|1983-1986
|}
|}
{{col-3}}
[[Податотека:Pirlo.jpg|thumb|right|160px|[[Андреа Пирло]] играч со најмногу настапи во оваа селекција и втор на листата на стрелците.]]
{{col-end}}
{{col-end}}
 
==Надворешни врски==