Разлика помеѓу преработките на „Лазар Личеноски“

Додадени 738 бајти ,  пред 5 години
→‎Кариера: дополнување
с
(→‎Кариера: дополнување)
 
Бил професор и директор на училиштето за применета уметност во Скопје, дописен член на [[САНУ]] итн. Добитник е на ''Октомвриската награда за сликарство'' во [[1959]] година.
 
Во [[февруари]] [[2015]] година, куќата на Личеноски, која се наоѓа во подножјето на [[Скопско кале|Скопското кале]], станала државна сопственост. Притоа, било предвидено куќата да биде претворена во Музеј на Личеноски, раководен од [[Национална галерија на Македонија|Националната галерија на Македонија]].<ref>„Куќата на доајенот Личеноски подготвена да стане музеј“, ''Дневник'', петок, 27 февруари 2015, стр. 20.</ref>
 
== Позначајни дела ==