Разлика помеѓу преработките на „Узбекистан“

Додадени 27 бајти ,  пред 6 години
с
fixing dead links
с (fixing dead links)
с (fixing dead links)
Низ историјата територијата на Узбекистан била дел од неколку империи, меѓу кои [[Персија]], [[Саманидска империја|Саманидската империја]] и [[Тимуридско царство|Тимуридското царство]]. Регионот бил освоен и населен од [[Узбеци]] во раниот XVI век. Денес повеќето од узбекистанското население се Узбеци и зборуваат на [[узбечки јазик]]. Во XIX век територијата била присвоена од [[Руска империја|Руската империја]] и во 1924 година станала составен дел од [[СССР]]. Узбекистан својата независност ја стекнала на [[31 август]] [[1991]].
 
Економијата на Узбекистан се ослонува на производство на добра, меѓу кои [[памук]], [[злато]], [[ураниум]] и [[земен гас]]. Иако државата минува низ процесот на транзиција, сепак Узбекистан има контролирана економија, која често е причина за неинвестирање странски капитал во државата. По 1995 година државата забележала позитивни резултати од контролираната економија и транзиција. Узбекистанската политика за човековите права била под силна критика од меѓународните организации.<ref>[httphttps://archive.is/20120717054250/thereport.amnesty.org/eng/regions/europe-and-central-asia/uzbekistan Human rights in Uzbekistan]: Amnesty International report, 2008.</ref>
 
== Етимологија ==