Разлика помеѓу преработките на „Војна и мир“

Одземени 6 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с (Робот: Брише vec:Guera e paxe (strong connection between (2) mk:Војна и мир and vec:Voina i mir))
с
 
=== Театар ===
Првите успешни сценски адаптации на Војна и мир беа изработени од Алфред Неуман и Ервин Пискатор во 1942. Истите подоцна биле ревидирани во 1955 година, од страна на МекГибон и Ки. Премиерата ја диживеале во Лондон 1963 год, и биле изведени и во 16 земји од Европа. Сценската адаптација од Хелен Едмундсон, првпат направена во 1996 во Кралскиот национален театар, беше објавена истата година од страна на Ник Херн Букс во Лондон. Едмундсон ја дополнува претставата за 2008 и ја адаптира за филмот во режија на Нанси Меклер и Поли Теале, чие времетраење било околу 3 часа. Првата драмска претстава во Англија беше најпрвин поставена на сцената во Nottingham Playhouse, а потоа следеше турнеја низ Велика Британија, вклучувајќи ги градовите Ливерпул, Дарлингтон, Бат, Варвик, Оксфорд, Труро, Лондон (Хампстедтеатар ТеатаротХемпстед) и ЧелтенхамЧелтенам, помеѓу останатите. Од 15-18 јули, Бирмингската театарската школа го изведе ова седумчасовно епско дело во Кресентскиот театар во Бриндлејплејс со голем успех. Бирмингенската театарска школа е единственото драмско училиште во светот што ја изведува најновата адаптација на Војна и мир. Режирана е од Крис Розански, кој бил помошник на режисерот на Кралскиот национален театар, а главната улога ја има Марк Ентони, со придружните вокали на д-р Риа Кин и според кореографија на Колин Ланг.
 
=== Радио и телевизија ===