Балтазар Нојман: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
 
== Биографија ==
[[Податотека:Vierzehnheiligen-Basilika3-Asio.JPG|мини|лево|Внатрешноста на ФирценхајлингенБазиликата на Четиринаесетте Свети Помошници]]
Нојман е роден во [[Хеб|Егер]] (Хеб) во областа [[Чешка (област)|Чешка]]. Во 1711 г. се преселил во [[Вирцбург]], додека во 1717 нашол покровителство кај семејството [[Шенборн]]. Тој бил одговорен за сите градежни потфати на шенборнскиот кнез и епископ на Вирцбург. Нојман починал во Вирцбург, Германија.