Балтазар Нојман: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
|alma_mater =
|practice =
|significant_buildings= [[Вирцбуршки дворец]],<br />[[Базилика на Четиринаесетте СветциСвети Помошници]]
|significant_projects =
|significant_design =
|awards =
}}
'''Јохан Балтазар Нојман''' ({{lang-de|Johann Balthasar Neumann}}; [[27 јануари]] [[1687]] - [[19 август]] [[1753]]) — [[Германија|германски]] воен инженер и [[архитект]] со свој карактеристичен стил на [[барокна архитектура]], сплотувајќи австриски, чешки, италијански и француски елементи во своите проекти, создавајќи едни од најимпресивните зданија на своето време, меѓу кои се [[Вирцбуршки дворец|Вирцбуршкиот дворец]] и [[Базилика на Четиринаесетте СветциСвети Помошници|Базиликата на Четиринаесетте СветциСвети Помошници]] („Фирценхајлинген“).
 
== Биографија ==