Разлика помеѓу преработките на „Гегиско наречје“

с
нема опис на уредувањето
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Гегиски дијалект на Гегиско наречје: Сепак е наречје - составено од блиски дијалекти/говори)
с
}}
 
'''ГигискиотГигиско дијалектнаречје''' или самоедно '''геги'''од едвете еденнаречја одили двете формиоблици на [[албански]]от јазик, односно еден од двата главни дијалекти на |албанскиот]] јазик. Другата формаДругото е [[Тоскискитоскиско дијалектнаречје|тоскискиот дијалекттоскисккото]], врз којкое се темели стандардниот албански. ГегискиотГегиското дијалектнаречје се зборува во северна [[Албанија]], северозападна [[Македонија]], источна [[Црна Гора]], јужна [[Србија]] и во албанската дијаспора. Дијалектот понекогашПонекогаш се користи и во медиумите во [[Косово]]. ГегискиотТрадиционално се смета дека се зборува северно од реката [[Шкумбин]].
 
==Говори==
==Поврзано==
* [[Албански јазик]]
* [[Тоскиско наречје]]
* [[Тоскиски дијалект]]
 
==Надворешни врски==