Разлика помеѓу преработките на „Меркосур“

Додадени 220 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 47 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q4264 (translate me))
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:MERCOSUR (orthographic projection).svg|thumb|Меркосур]]
[[Податотека:Flag of Mercosur.svg|thumb|]]
[[Податотека:Mercosul-04-jul-2005.jpeg|thumb|Меркосур 2005]]
 
'''Меркосур''' или '''Меркосул''' (на [[шпански]]: Mercado Común del Sur или на [[англиски]]: Southern Common Market) е регионален трговски договор помеѓу [[Бразил]], [[Аргентина]], [[Уругвај]] и [[Парагвај]], формиран во [[1991]] со договорот од [[Асунсион]], кој подоцна претрпува амандмани во [[1994]] и станува Договорот од [[Оуро Прето]]. Целта на овој договор е да промовира слободна и константна размена на добра, луѓе и пари.
 
Анонимен корисник