Преспа: Разлика помеѓу преработките

Додадени 62 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:Prespa lake basin.svg|десно|мини|250п|Преспа]]
'''Преспа''' — [[историско-географска област]] во регионот [[Македонија]], сега разделена помеѓу [[Република Македонија]], [[Грција]] и [[Албанија]].
Во географска смисла на зборот поимот Преспа представува голема [[котлина]] во чиј центар се сместени двете Преспанскипреспански езера — [[Преспанско Езеро|Големото]] и [[Мало Преспанско Езеро|Малото]]. Од север котлината е заградена од планината [[Бигла]], од запад од [[Галичица]], од југ од Сува Гора и од исток од [[Баба (планина)|Баба]]. Северната страна на областа, лежи во Република Македонија и се нарекува Горна Преспа и го опфаќа поголемиот дел од територијата на општината [[Општина Ресен|Ресен]]. Јужната - [[Долна Преспа]] е разделена на [[Мала Преспа]], на чија територија е албанската општина [[Пустец]] и [[Голема Преспа]], на чија територија лежи грчката општина [[Преспа (општина)|Преспа]] и јужниот дел на општината Ресен со селата [[Долно Дупени]], [[Наколец]], [[Брајчино]], [[Љубојно]], [[Штрбово]], [[Крани]], [[Сливница (Ресенско)|Сливница]], [[Претор]], [[Курбиново]], [[Асамати]], [[Рајца]] и [[Грнчари]].
 
 
== Геофрафски карактеристики ==
{{Главна|Преспанска Котлина}}
Преспанската котлина од сите страни е обиколена со високи планини: на исток е планината Баба со највисокиот врв [[Пелистер]] (2601 м); на север Бигла (1933 м), на запад Галичица (2255м2255 м) и на југ [[Корбец]] (1750м1750 м). Самата котлина неприродно е поделена помеѓу три држави од која најголемиот дел и припаѓа на Република Македонија, а останатите делови се во Република Грција и Република Албанија.
 
Во котлината се наоѓаат две езера:Големото и Малото Преспанско езеро
Во водите на Големо преспанско езеро се наоѓа тромеѓето на македонската - грчката и албанска граница.