Разлика помеѓу преработките на „Друштво на писателите на Македонија“

с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:ДПМ лого.png|мини|десно|250п|Лого на ДПМ]]
'''Друштво на писателите на Македонија''' (скратено, '''ДПМ''') — професионално здружение на [[писател]]ите од [[Македонија]]. Друштвото е формирано на [[13 февруари]] [[1947]] година од страна на осум писатели: [[Васил Иљоски]], [[Славко Јаневски]], [[Блаже Конески]], [[Ристо Крле]], [[Владо Малески]], [[Димитар Митрев]], [[Иван Точко]], [[Коле Чашуле]] и [[Ацо Шопов]]. За прв претседател на ДПМ е избран [[Блаже Конески]].