Разлика помеѓу преработките на „Друштво на писателите на Македонија“

с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:ДПМ лого.png|мини|десно|Лого на ДПМ]]
'''ДруштвотоДруштво на писателите на Македонија''' (скратено, '''ДПМ''') е професионално здружение на [[писател]]ите од [[Македонија]]. Друштвото е формирано на [[13 февруари]] [[1947]] година од страна на осум писатели: [[Васил Иљоски]], [[Славко Јаневски]], [[Блаже Конески]], [[Ристо Крле]], [[Владо Малески]], [[Димитар Митрев]], [[Иван Точко]], [[Коле Чашуле]] и [[Ацо Шопов]]. За прв претседател на ДПМ е избран [[Блаже Конески]].
 
Претседател на ДПМ во два мандати бил [[Гане Тодоровски]] ([[1969]]-[[1971]] и [[1985]]-[[1986]]). Од јуни [[2004]] до мај [[2006]] на чело на ДПМ бил [[Трајан Петровски]], кој на таа функција дошол на местото на [[Веле Смилевски]]. Од [[мај]] [[2006]] година, функцијата претседател на ДПМ ја вршел [[Јован Павловски]], кој претходно, во два мандата бил на челната позиција на ДПМ.<ref>{{цитирана книга|last=Павловски|first=Јован|title=Друштво на писателите на Македонија 2000-2004: прилози за книжевниот живот во Република Македонија|publisher=Друштво на писателите на Македонија|date=2004|isbn=9789989855061}}</ref> Друштвото го издава и списанието „[[Стожер]]“.