Разлика помеѓу преработките на „Монмартр“

Додаден 31 бајт ,  пред 6 години
с (oтстранета Категорија:Париз; додадена Категорија:Географија на Париз со помош на HotCat)
 
== XIX век ==
[[Податотека:Camille Pissarro 007- Boulevard Montmartre - Eremitage.jpg|thumb|250px|''Булеварот Монмартр.'' (1897), слика од [[Камиј Писаро]] од булеварот што водел до Монмартр од прозорецот на неговата хотелска соба.]]
Кога [[Наполеон III]] и неговиот градски архитект [[Барон Хосман]] планирале да го направат Париз најубавиот град во [[Европа]], првиот чекор им бил да им обезбедат земјиште близу до градскиот центар на пријателите на Хосман и на финансиските поддржувачи. Поради тоа жителите на Париз требале да се преместат на нови места како [[Клиши]], [[Ла Вилет]], и на ридот со поглед на градот, Монмартр.